Fordított adózású számlák kezelése, bevallása a PÉNZSZÁM-ban

1 Szükséges beállítások

A rendszer működésére vonatkozó beállításoknál az Áfa beállítások fülön meg kell jelölnünk a fordított adós forgalomhoz használt kódokat.


Az értékesítéshez egy betűkódos áfa kulcsot kell felvennünk, aminek az áfa százaléka így nulla, de elkülönítjük a többi adómentes értékesítéstől, és a fordított adó altípus beállításával a számlázó modul is ki tudja írni a megfelelő szöveget a számlára.


A beszerzéshez kapcsolódóan, ahogy a 2. pontban is látszik majd, két áfa főkönyvi szám beállítása szükséges. Az egyik a levonható, másik a fizetendő áfának. Mivel fizetendő áfa mindig van, azt a főkönyvi számot kell a fordított adó jelöléssel ellátni ahhoz, hogy a program megfelelően kezelni tudja


Az EU termék és szolgáltatás forgalom megjelöléséhez hasonlóképpen kell eljárnunk, csak további áfa kulcsok és főkönyvi számok kellenek ezek elkülönítéséhez, és a jelentésüknek megfelelő altípust kell hozzájuk rendelni.

1.1 Szükséges beállítások vámtarifaszám szintű rögzítéshez és bevalláshoz

Az áfa tv. 6/a és 6/b mellékletében felsorolt termékek forgalmazása esetén vámtarifaszám mélységű bevallás szükséges, amihez a Pénzszámban is rögzíthetők az adatok. Először is be kell állítani a rendszer működésére vonatkozó beállítások / Egyéb 2 fülön, hogy a szállító / vevő forgalomban (vagy akár a pénztárban) mennyiségi rögzítést is használunk:


Ezután a megjelölt forgalmak rögzítésénél tételenként megadhatók a bevalláshoz szükséges adatok (2.1 pont)

2 Könyvelés


Példa a közösségen belüli, vagy olyan belföldi beszerzés könyvelésére, amikor fordított adózást kell alkalmazni.

A példa szerint a számla 100 EUR fizetendő értékről szól, amihez 20%-os kulcsot állapítunk meg.


A szállító számla rögzítésben új tétel kezdésekor megadjuk az áfa kulcsot és a levonható adó főkönyvi számot, majd bejelöljük a „Fordított adó”-t és megadjuk a fizetendő áfa főkönyvi számot is.


Amikor ezt a tételt letároljuk, a bizonylaton automatikusan három tétel keletkezik. Az első két tétel a levonható és a fizetendő áfás értékeket tartalmazza, ami biztosítja hogy a megfelelő analitikákba bekerüljön az adó. Ezek bruttó értékben kiütik egymást, így a keletkezett harmadik tétel –áfa nélkül - tartalmazza a fizetendő értéket.


Megjegyzések


Ha nem akarjuk hogy az első két technikai tétel a költségnem számlán fölösleges forgalmat mutasson, a „Rendszer működésére vonatkozó beállítások” „Egyéb2” ablakában megadhatunk erre egy főkönyvi számot. Ha ez ki van töltve, a két technikai tételbe ez kerül, a harmadik nettó tételbe pedig amit a rögzítéskor adtunk.



A fentiek alapján a generált tételek kontírozása így alakul:




Ha az áfát nem igényelhetjük vissza, akkor a „Vissza nem igényelhető áfa” kapcsolót is be kell kapcsolni. Ekkor a bal oldali áfa főkönyvi szám helyére beírhatjuk, hová számoljuk el a nem levonható áfát. A tároláskor így is három tétel jön létre, de az első tételben nem lesz áfa.


Fordított adós értékesítésnél a szokásos módon egy tétel elég, csak a megfelelő áfa kulcs kiválasztása a lényeg:

2.1 Vámtarifaszám szintű adatrögzítés


Ha az 1.1 pont szerint beállítottuk a mennyiségi rögzítést, a tétel beviteli képernyő kiegészül a szükséges adatokkal:


Ahhoz, hogy a részletező bevallás majd kitölthető legyen, a tételben feltétlenül ki kell tölteni:

Ez utóbbi kis is választható listából, ahol csak a jelentésköteles vámtarifaszámok láthatók.


Az előzőekben leírtuk, hogy a fordított adós tétel tárolásakor három könyvelési tétel keletkezik. A mennyiségi adatok mindhárom tételbe bekerülnek, így esetleges utólagos módosítás esetén mindhárom tételben javítani kell a mennyiségi adatokat is.


3 Fordított adó beállítása a bevalláson


A listák/áfa menüpontban az ABEV beállításoknál

a megfelelő sorokba be kell állítani a fordított adó forgalomhoz használt áfa kulcsot, és főkönyvi számot (ugyanígy az EU forgalomhoz kapcsolódó, hasonló módon használt fordított adós kódokat is)



A bevallás készítésekor az összesítésben megjelennek az alapvetően beállított sorok, illetve ha a 2.1 pont szerinti mennyiségi rögzítés is volt, automatikusan megjelenik és kitöltődik ezek összegző sora (100,101) is:



Ugyanitt a „Fordított adó” fülön megtekinthető a bevallás szerinti összegzés, ami a 07,08 lapokra kerül az átadáskor



Figyelmeztetés: ha a kiemelt termékek forgalmát vámtarifaszámok szerint rögzítjük, az ABEV beállításoknál a 100 és 101 sorokat NEM kell beállítani! Ha nincs részletező rögzítés, ezek a sorok is beállíthatók, de akkor kézzel kell kitölteni a 07,08 lapokat.